Cyberbezpieczeństwo w outsourcingu IT: Jak zabezpieczyć swoje dane?

Cyberbezpieczeństwo w outsourcingu IT: Jak zabezpieczyć swoje dane?

Z każdym dniem przechowujemy w sieci coraz więcej danych. Niestety wiele osób, w tym być może i Ty, nie zdaje sobie sprawy z tego, że ich zapisywanie, kopiowanie, przenoszenie czy usuwanie wymaga ostrożności. Hakerzy czy internetowi oszuści mają różne sposoby, dzięki którym mogą je skraść. Nic zatem dziwnego, że chcesz chronić swoje dane. A jak je zabezpieczyć? Oto 5 pomocnych kroków! 

Krok pierwszy – utworzenie trudnego hasła

Dobre hasło to podstawowa metoda zabezpieczająca dane. Pamiętaj tutaj, aby unikać zjawiska powielania hasła na różnych aplikacjach czy kontach społecznościowych. A z czego powinno składać się silne hasło? Najlepiej, aby zawierało: 

  • małe i wielkie litery, 
  • cyfry, 
  • znaki specjalne. 

Nie zapomnij także o długości! Szacuje się, że Twoje hasło powinno mieć minimum 8 znaków. Jednak dobrym pomysłem będzie ułożenie go w taki sposób, aby zawierało 12-14 znaków. 

Krok drugi – nie wchodzenie we wszystkie linki

Dostajesz wiele maili z nieznanych adresów i z błędami językowymi? Uważaj na nie! Często zawierają one złośliwe załączniki czy odnośniki, które mogą przekierować Cię na niepożądaną stronę. Właśnie dlatego tak ważne jest, aby dokładnie sprawdzać maile, jak i sam adres czy treść. Tego typu akcje mają na celu kradzież danych, co zdarza się w wyniku wejścia w link przekierowujący nas na stronę, która może wyglądać np. jak witryna od Twojego banku. W razie wszelkich wątpliwości warto zadzwonić na infolinię do konkretnej instytucji i dopytać o szczegóły. A kto wie, być może zgłosisz oszusta!

Krok trzeci – weryfikacja dwuetapowa

W dzisiejszych czasach weryfikacja dwuetapowa to podstawa. Pozwala ona na zabezpieczenie istotnych stron, w tym strony banku – w końcu to tam są wszystkie wrażliwe dane oraz pieniądze. A na czym to polega? Otóż weryfikacja dwuetapowa polega na użyciu dwóch różnych czynników weryfikujących. Pierwszym z nich najczęściej jest hasło, które wprowadza się w polu logowania. Drugi natomiast przyjmuje różne formy i może to być kod: 

  • wysłany na numer telefonu w formie SMS,
  • wysłany na nasz adres e-mail, 
  • wygenerowany przez aplikację. 

Weryfikacja dwuetapowa może być także wykorzystywana przy logowaniu na konta pocztowe lub media społecznościowe. Opcję tę znajdziesz w ustawieniach. 

Krok czwarty – zwracanie uwagi na HTTPS

Nie raz spotkałeś/aś się ze skrótem HTTP, czyli z ang. Hypertext Transfer Protocol. Oznacza on protokół określający reguły przesyłania zasobów i zasady komunikacji na drodze klient-serwer. Znajdziesz także jego rozszerzona wersję, czyli HTTS. Ostatnia litera pochodzi od słowa “secure” i zapewnia szyfrowanie danych przesyłanych między serwerem a klientami. Zwracaj uwagę na strony, z których korzystasz, gdyż oznacza to, że Twoje dane nie mogą być odczytane przez osoby trzecie. A kwestia ta jest niezwykle ważna w przypadku zabezpieczania swoich danych. 

Krok piąty – ostrożne korzystanie z hotspotów

Kończą się pakiet internetu, a nadal jesteś poza domem? Z pewnością nie raz zastanawiałeś/aś się nad skorzystaniem z publicznego Wi-Fi, jednak nie do końca jest to bezpieczne. Tak naprawdę nie wiemy, czy gdzieś w okolicy nie korzysta z niej także złodziej, który tylko czeka na okazję do przechwycenia danych. Jeśli natomiast musisz użyć publicznego Wi-Fi, to pamiętaj, aby nie logować się do banku. A gdzie mogą czekać darmowe hotspoty? Najczęściej znajdują się w: 

  • galeriach handlowych, 
  • restauracjach, 
  • kawiarniach.

Istnieje wiele różnych sposobów na zadbanie o bezpieczeństwo w sieci. Pamiętaj jednak, że liczy się tutaj także rozsądek i jeśli coś wydaje się podejrzane – to omijaj to szerokim łukiem. W końcu utrata danych może skończyć się w fatalny sposób. 

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też

Efektywne delegowanie zadań

Efektywne delegowanie zadań

Kto może przeprowadzać audyt finansowy w firmie?

Kto może przeprowadzać audyt finansowy w firmie?

Jakie usługi warto zlecić firmom zewnętrznym, aby zwiększyć efektywność?

Jakie usługi warto zlecić firmom zewnętrznym, aby zwiększyć efektywność?

Jak wykorzystać content marketing do budowania marki?

Jak wykorzystać content marketing do budowania marki?

Jakie są zalety i wady zewnętrznych usług księgowych?

Jakie są zalety i wady zewnętrznych usług księgowych?

Jak tworzyć zespół zdalny, który efektywnie współpracuje?

Jak tworzyć zespół zdalny, który efektywnie współpracuje?

aa