Każda dobrze działająca firma opiera się na sprawnej logistyce. Jednym z jej działów jest transport pozwalający na sprawne przemieszczanie ładunków lub zakupionych przez Twoich klientów przedmiotów. Jednak czy zdajesz sobie sprawę z tego, że wybór odpowiedniego środka transportu jest niezwykle ważny, zwłaszcza gdy pokonanie całej trasy tym samym środkiem nie zawsze ma sens. Wówczas warto postawić na transport intermodalny!
Czym jest transport intermodalny?
Transport intermodalny, czyli inaczej kombinowany, to określenie na przewóz ładunków z wykorzystaniem więcej, niż jednego środka transportu. Twój ładunek jest umieszczony w jednej jednostce, np. w kontenerze. A kiedy tak naprawdę mowa o transporcie intermodalnym? Najprościej mówiąc, muszą zostać spełnione poniższe warunki, czyli:
- co najmniej dwie gałęzie środka transportu,
- jedna umowa o przewóz,
- jeden wykonawca odpowiedzialny za dostarczenie ładunku,
- zjednostkowany ładunek.
Najczęściej w tym celu wykorzystuje się transport morski, kolejowy lub też żeglugę śródlądową w połączeniu z transportem drogowym używanym jedynie w końcowej fazie.
Transport intermodalny – rodzaje
Tak naprawdę transport intermodalny można scharakteryzować ze względu na wiele czynników, a jednym z nich jest zasięg. Oznacza to, że w ramach transportu intermodalnego wyróżnić można przewozy krajowe, międzynarodowe, kontynentalne oraz międzykontynentalne. Równie często dzieli się je w zależności od wykorzystanego jednostek transportowych na przewozy kontenerów, naczep czy pojemników specjalnych. Jednak najpopularniejszym kryterium jest rodzaj wykrywanych środków transportu. Wyróżnia się tutaj transport:
- szynowo-drogowy,
- drogowo-morski,
- drogowo-lotniczy,
- szynowo-drogowo-morski,
- szynowo-drogowo-lotniczy,
- szynowo-drogowo-rzeczny.
Jakie zalety ma transport intermodalny?
Zastanawiasz się, czy transport intermodalny jest odpowiedni dla Twojej firmy? Przed podjęciem decyzji warto zapoznać się jeszcze z licznymi zaletami, jakie może on zagwarantować. Wyróżnia się tutaj cztery główne korzyści wynikające z transportu intermodalnego, a do nich zalicza się:
- szybkość – dzięki wykorzystaniu różnych środków transportu bez tracenia czasu na przeładunek można znacznie szybciej dostarczyć towar z punktu A do punktu B,
- bezpieczeństwo – podczas całej trasy wykorzystywana jest ta sama jednostka ładunkowa, przez co ryzyko uszkodzenia lub zagubienia towaru jest minimalizowane,
- wiele możliwości skutecznego i sprawnego przewodu – swobodny wybór wariantów przewodowych pozwala zoptymalizować trasę oraz cały proces przewozowy, przez co można dotrzeć w każde miejsce,
- zmniejszenie kosztów – dobór środków często jest wykonywany właśnie z myślą o ich optymalizacji.
Obecnie wyróżnia się kilka rodzajów transportu, dzięki czemu każdy przedsiębiorca może go dopasować do swojej firmy. Jego wybór jest niezwykle ważny, gdyż to właśnie on pomoże właściwe zoptymalizować koszty i przynieść wiele innych korzyści. Właśnie dlatego warto rozważyć m.in. transport intermodalny.