Czym się różni logistyka od spedycji?

Czym się różni logistyka od spedycji?

Jak wiadomo, organizacja transportu to złożony proces, obejmujący wiele specjalistycznych nazw. Wśród tych żargonowych haseł najczęściej znajdziesz logistykę oraz spedycję. Jak się okazuje, większość osób, w tym być może i Ty, nie zdaje sobie sprawy z tego, na czym polega między nimi różnica. A kwestia ta jest niezwykle ważna na etapie wybierania firmy usługowej – w końcu musisz dokładnie określić, na jakich działaniach Ci zależy. Zatem, czym różni się logistyka od spedycji?

Logistyka jako planowanie transportu

Logistyka i spedycja nie posiadają sztywnych granic, gdyż ich kompetencje w pewien sposób zazębiają się ze sobą. W ten sposób istnieje możliwość przeprowadza złożonego procesu transportu. W przypadku logistyki mówi się tutaj o wszystkich działaniach, które mają na celu zorganizowanie systematycznego i spójnego procesu zarządzania łańcuchem dostaw. W firmach logistycznych znajdziesz najczęściej kilka mniejszych działów, które specjalizują się w wybranym obszarze planowania transportu. Tak naprawdę ustalenie struktury funkcjonowania firmy logistycznej przekłada się na kompleksowe zarządzanie całym procesem organizacyjnym. Planowanie tutaj można podzielić na kilka etapów, do których zalicza się projektowanie, wdrażanie, realizację, kontrolę i nadzór. 

Jakie są główne zadania logistyka?

W przypadku osoby zajmującej się logistyką i całym łańcuchem dostaw, wymagane jest posiadanie różnych umiejętności. Każda osoba zajmująca się logistyką powinna posiadać specjalistyczną wiedzę z  zakresu projektowania procesów logistycznych, przeładunków, planowania i nowych technologii produkcyjnych. W tej branży wymaga się również dodatkowej wiedzy z marketingu, ekonomii czy podstaw prawa. Pozwala to na zapewnienie odpowiednich warunków transportowania ładunków, a także wybranie optymalnej trasy. Oprócz tego, logistyk powinien:

  • być dobrym analitykiem, 
  • rozumieć koncepcję kosztów finansowa 
  • współpracować z klientem. 

Spedycja jako organizowanie transportu w praktyce

Głównym celem spedycji jest właściwe zorganizowanie transportu. Oznacza to, że w przeciwieństwie do logistyki, spedytor zajmuje się tym w praktyce. Sam obszar ten charakteryzuje się węższym zakresem działań. Uwzględnia się tutaj przede wszystkim przemieszczanie się ładunków w zakresie obowiązującego oraz w ramach działalności gospodarczej. Firma spedycyjna jest w stanie wykonać dla Ciebie szereg czynności, aby cały proces transportu odbywał się poprawnie i bezproblemowo. Oznacza to, że tego typu osoby muszą być przygotowane na różne nieprzewidziane scenariusze. Wymaga się od nich szybkiej i sprawnej reakcji w sytuacjach awaryjnych, aby nie generować dodatkowych kosztów. Oznacza to, że osoby zajmujące się spedycją powinny być doświadczone w organizacji transportu danego typu ładunku. 

Jaki zakres obowiązków obejmuje spedytora?

Najprościej mówiąc, spedycja obejmuje organizację transportu, a logistyka – jego planowanie. Jednak, czym tak naprawdę zajmuje się spedytor? Do szczegółowych zadań zalicza się tutaj:

  • przyjmowanie zleceń spedycyjnych, 
  • wybór i organizacja odpowiednich środków transportu, 
  • nadzór nad nadawaniem, odbieraniem, przeładowaniem, rozładowaniem oraz przekazywaniem przesyłek, 
  • sporządzanie, przetwarzanie i kompletowanie dokumentacji. 

Mówiąc o podstawowych różnicach, logistyka zawiera w sobie dodatkowo całą spedycję, a poza tym, zajmuje się planowaniem trasy przewozu. 

Logistyka, spedycja czy transport – dla większości osób pojęcia te są synonimami lub niewiele się od siebie różnią. W praktyce mówi się tutaj o zupełnie różnych określeniach, które są ze sobą powiązane. 

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też

Efektywne delegowanie zadań

Efektywne delegowanie zadań

Kto może przeprowadzać audyt finansowy w firmie?

Kto może przeprowadzać audyt finansowy w firmie?

Jakie usługi warto zlecić firmom zewnętrznym, aby zwiększyć efektywność?

Jakie usługi warto zlecić firmom zewnętrznym, aby zwiększyć efektywność?

Jak wykorzystać content marketing do budowania marki?

Jak wykorzystać content marketing do budowania marki?

Jakie są zalety i wady zewnętrznych usług księgowych?

Jakie są zalety i wady zewnętrznych usług księgowych?

Jak tworzyć zespół zdalny, który efektywnie współpracuje?

Jak tworzyć zespół zdalny, który efektywnie współpracuje?

aa