Fanpage – od czego zacząć?

Fanpage – od czego zacząć?

W dzisiejszych czasach każdy z nas wie, czym są social media, a zdecydowana większość korzysta z nich na co dzień. Są one sposobem na komunikację się ze światem, metodą na spędzenie wolnego czasu czy poszukiwanie informacji. Wielu użytkowników robiąc zakupy czy wykupując jakieś usługi, w pierwszej kolejności zwraca uwagę na to, czy dana firma jest w sieci lub ma swoją stronę na Facebooku. Wówczas jest w stanie sprawdzić ofertę, a także od razu opinię ludzi. Z uwagi na to, coraz więcej firm zakłada swój własny fanpage. Jednak, od czego zacząć?

Czym jest fanpage? 

Fanpage na Facebooku to nic innego, jak posiadanie własnej strony, która gromadzi rzeszę fanów w jednym miejscu. Jest to idealne rozwiązanie dla osób sławnych, influencerów, a nawet osób posiadających firmę. Wszystko z uwagi na fakt, iż możesz stworzyć i utrzymać wyjątkową więź z klientem, a także Twoja marka może stać się o wiele bardziej rozpoznawalna. Jednak, jak to zrobić? W pierwszej kolejności, będąc na swoim prywatnym koncie na Facebooku, wybierz opcję “menu”, a tam “strona”. Wówczas zobaczysz kreator strony, który wymaga uzupełnienia nazwy oraz kategorii. Możesz wybrać m.in. firmę czy sklep. Po kliknięciu przycisku “utwórz stronę”, Twój fanpage zostanie utworzony. A co warto zaplanować, zanim przystąpimy do tworzenia fanpage’u?\

Musisz postawić na: 

  • wybranie nazwy, może to być nazwa firmy, 
  • przygotowanie pełnych danych, ułatwiających kontakt z Tobą, 
  • stworzenie grafiki, której logo będzie miała 180×180 pikseli oraz coverphoto, 
  • zaplanowanie typu postów. 

Pewnie zastanawiasz się, jak dobrze prowadzić fanpage. Otóż kwestia ta wymaga wysiłku i często wydatku w trzech podstawowych obszarach – wytwarzaniu treści, modernizacji oraz promocji. Nie ma jednej na to idealnej techniki, która przyczyni się do sukcesu. Możesz jednak kierować się kilkoma dobrymi praktykami, które przyniosą realne korzyści. 

Dobry post – czyli jaki?

Posty na Facebook`u – jest ich dużo, jednak nie wszystkie przyciągają Twoją uwagę, prawda? Jedne są bardziej ciekawe, inne mniej, przez co zastanawiasz się, jak prawidłowo je napisać, aby przyciągnąć uwagę nowych i stałych klientów. Istnieje kilka zasad, których warto przestrzegać, pisząc dobry post. Do nich zalicza się:

  • przestrzeganie zasad interpunkcji i ortografii – rażące błędy mogą świadczyć o braku profesjonalizmu oraz skutecznie odstraszyć Twoich odbiorców, 
  • przestrzeganie przyjętych od początku formułek – odnosi się to do sposobu, w jaki zwracasz się do odbiorcy, np. na “Ty” lub “Pan/i), 
  • pisanie jasno, zwięźle i na temat – krótkie posty o wiele częściej są czytane przez użytkowników, aniżeli te długie, 
  • planując długi post, umieść w nim ciekawe informacje – zachęci to do dalszego czytania, 
  • używanie emotikonów – przyciągają wzrok, 
  • odpowiednie dopasowanie szaty graficznej z tekstem – kwestie te muszą ze sobą współgrać. 

Niezależnie od tego, czy Twój post jest dobry, czy nie – w internecie zawsze znajdą się ludzie, którzy udzielą niepochlebnych komentarzy. Najważniejsze, abyś wiedział/a, jak właściwie postępować w sytuacji kryzysowej. W pierwszej kolejności należy zalogować się na konto firmowe, gdyż sprawa ta nie dotyczy Twojej osoby, tylko firmy. Następnie przeanalizuj komentarz oraz uprzejmie przeproś za zaistniałą sytuację. Zaproponuj dalszy kontakt w wiadomości prywatnej i postaraj się, jak najlepiej rozwiązać problem. Musisz pamiętać, aby nigdy nie usuwać negatywnych komentarzy, gdyż może to świadczyć o tym, że próbujesz coś ukryć przed nowymi klientami. Lepiej, aby widzieli oni, że był jakiś problem, który został sprawnie rozwiązany. Czasami również możesz dostawać wiadomość prywatną od niezadowolonego klienta. Oznacza to, że musisz regularnie sprawdzać skrzynkę, aby jak najszybciej odpowiedzieć na wiadomość. Również należy to robić z firmowego konta. W kontakcie należy przede wszystkim starać się rzeczowo rozwiązać problem, a następnie zapewnić o zrozumieniu swojego błędu i podkreślić, że sytuacja się więcej nie powtórzy. Warto takiej obietnicy dotrzymać.

7 zasad, o których warto pamiętać prowadząc fanpage

Wiesz już, jak założyć swój fanpage oraz jak powinny wyglądać publikowane posty. Jednak, czy zdajesz sobie sprawę z tego, że istnieje kilka kwestii, które również warto poruszyć w przypadku prowadzenia własnej strony? Oto siedem zasad, które mogą Ci pomóc!

Po pierwsze – konsekwentność 

To coś, o czym wiele osób zapomina przy prowadzeniu fanpage`a. Konsekwencja pomoże Ci wywrzeć dobre wrażenie na Twoich odbiorcach oraz potencjalnych klientach. Obejmuje ona przede wszystkim grafiki, linki i udostępnienia, które powinny być zgodne z tematyką. Wyobraź sobie, że masz stronę sklepu zoologicznego, a w postach pojawiają się usługi hydrauliczne, a forma grzecznościowa w postach nie jest ujednolicona. Nie wygląda to za ciekawie, prawda? Warto zatem ujednolicić posty, a także trzymać się jednej formy zarówno w publikacjach, jak i grafikach.

Po drugie – jakość, a nie ilość

Chcesz często wrzucać posty, aby Twoi odbiorcy widzieli, że strona jest aktywna? Być może to błąd! W dzisiejszych czasach niejednokrotnie wiele osób przekonało się, że ważna jest jakość, a nie ilość. Warto zatem zmniejszyć częstotliwość pojawiania się postów na rzecz ich wysokiej jakości, które dostarczą garść rzetelnych informacji w pięknej oprawie graficznej. Co więcej, należy pamiętać, że im szybciej pojawią się kolejne posty na Facebooku, tym mniejszy jest ich zasięg. Warto zatem zwrócić uwagę również na porę publikacji,

Po trzecie  – regularność

Na Twoim profilu pojawiają się posty odnośnie promocji raz na miesiąc albo nawet rzadziej? Nic dziwnego, że nikt nie zagląda na Twoją stronę! W działaniach w internecie szczególnie liczy się regularność i odpowiednia strategia publikacji. Aby ułatwić sobie pracę, warto postawić na kalendarz treści, w którym uwzględnisz wszystkie posty pojawiające się w odpowiednim przedziale czasowym, np. co kilka dni, co tydzień lub dwa, a także ich tematykę i kategorię. Zapewni to regularną komunikację z odbiorcami, którzy nie tylko zobaczą oferowane przez Ciebie produkty czy usługi oraz promocje, ale także interesujące treści.

Po czwarte – polubienia 

Wiele osób myśli, że im więcej będzie mieć polubień, tym ciekawsze są treści. Z uwagi na to, często przez myśl przechodzi tzw. “kupowanie polubień”, co jest jedną z najgorszych praktyk. Są to pieniądze wyrzucone w błoto, gdyż nie zyskujesz stałych odbiorców, a jedynie na chwilę (i to sztucznie) podnosić statystyki strony. Wybranie tej praktyki często wiąże się też z negatywną opinią klientów, którzy widzą, że większość polubień jest z zagranicznych kont założonych, np. na Filipinach lub innych odległych częściach świata. 

Po piąte – kreatywność 

Wiele kreatywnych czynności może zachęcić Twoich odbiorców do wracania na fanpage. Są to m.in. ciekawe konkursy czy niebanalne treści. W działaniach tych liczy się dobry pomysł, czyli taki, który różni się czymś od tysiąca innych, należących do konkurencji. Musisz jednak pamiętać, że wykorzystując platformę, jaką jest Facebook, należy przestrzegać regulaminu. Dodatkowo zawsze są jakieś normy i nieakceptowalne zachowania, o których należy wiedzieć. 

Po szóste – trendy

W dzisiejszych czasach ciągle mamy do czynienia z głośnymi, ale wrażliwymi tematami, a także różnego rodzaju trendami, które w ciągu kilku godzin lub dni stają się viralowe. Można to odnieść do real time marketingu, który opiera się na umiejętności wychwytywania ważnych wydarzeń i natychmiastowego wykrywania ich w promocji własnego produktu. W końcu – jeśli coś jest popularne, to każdy to ogląda. W ten sposób przeciągniesz nie tylko nowych odbiorców, ale także miło zaskoczysz stałych!

Po siódme – zadbaj o fanów

Fanpage to nie tylko miejsce, w którym możesz publikować nowe promocje czy zyskiwać większe zasięgi. Pozwala on na gromadzenie się Twoich przyszłych oraz stałych klientów, a także odbiorców, którzy chcieliby się czegoś od Ciebie dowiedzieć. Z uwagi na to, warto zadbać nie tylko o wysokiej jakości treści, ale także udzielać odpowiedzi na komentarze, angażować się w dyskusję czy odpowiadać na wiadomości prywatne. Dotyczy to zarówno pozytywnych, jak i negatywnych spostrzeżeń

Na czym polega analiza statystyk? 

Ciężko zaplanować strategię marketingową od A do Z, nie wprowadzając w trakcie żadnych zmian. Istnieje wiele czynników, które mogą zmienić Twoje plany o 180 stopni. Właśnie dlatego każde działanie powinno uwzględniać analizę statystyk. W kontekście prowadzenia firmowego fanpage`u jest to o tyle istotne, iż w internecie każdy swój krok należy obserwować i analizować – w końcu nawet ciekawy Twoim zdaniem post może okazać się całkowitą porażką. Poprzez statystyki możesz się dowiedzieć m.in.: 

  • ile osób odwiedza Twoją stronę, 
  • jaka jest płeć Twoich odbiorców, 
  • kiedy najlepiej publikować posty, 
  • jaka jest aktywność internautów pomiędzy komputerem stacjonarnym a urządzeniami mobilnymi. 

W ten sposób możesz jeszcze skuteczniej określić swój target, a także o znacznym stopniu spersonalizować posty. Aby sprawdzić statystyki na fanpage’u na Facebooku należy przejść do zakładki “statystyki”. Wówczas Twoim oczom ukażą się różne wykresy i kolejne zakładki. W zakładce “podsumowanie” możemy znaleźć takie informacje jak ilość polubień, zasięg, posty czy osoby. Możemy wiele się z niej dowiedzieć, jednak to dopiero początek góry lodowej. Jeśli chcesz, aby Twój fanpage był przejrzysty i często odwiedzany, a biznes dzięki niemu dobrze prosperował, to warto regularnie (codziennie lub przynajmniej raz na tydzień) przeanalizować statystyki w celu wyłapania błędów lub niezgodności.

Mało kto zdaje sobie z tego sprawę, ale prowadzenie fanpage’a na Facebooku powoli staje się standardem. Wszystko z uwagi na fakt, iż żyjemy w dobie internetu i jeśli nie można Cię wyśledzić, to nie istniejesz – odnosi się to zarówno do ludzi, jak i firm. Warto zatem już dziś postawić na własną stronę na Facebooku – w końcu pozwoli nam to na lepszy kontakt z klientem, a także ułatwi promowanie nowych produktów lub usług.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też

Efektywne delegowanie zadań

Efektywne delegowanie zadań

Kto może przeprowadzać audyt finansowy w firmie?

Kto może przeprowadzać audyt finansowy w firmie?

Jakie usługi warto zlecić firmom zewnętrznym, aby zwiększyć efektywność?

Jakie usługi warto zlecić firmom zewnętrznym, aby zwiększyć efektywność?

Jak wykorzystać content marketing do budowania marki?

Jak wykorzystać content marketing do budowania marki?

Jakie są zalety i wady zewnętrznych usług księgowych?

Jakie są zalety i wady zewnętrznych usług księgowych?

Jak tworzyć zespół zdalny, który efektywnie współpracuje?

Jak tworzyć zespół zdalny, który efektywnie współpracuje?

aa