Jak działają agencje rekrutacyjne?

Jak działają agencje rekrutacyjne?

Agencje rekrutacyjne działają na rynku od lat, a mimo to ich istnienie dla wielu przedsiębiorców jest nowością. Zainteresowanie takimi usługami wynika z prężnego rozwoju firm, które chcą przekierować swoje zasoby na inne działy, podbijając sprzedaż, a niekoniecznie inwestując w rekrutacje nowego pracownika. W końcu w tym może pomóc właśnie agencja rekrutacyjna! A jak dokładnie działa oraz czy faktycznie warto skorzystać z jej usług?

Czym jest agencja rekrutacyjna i co ją różni od agencji pracy?

Należy podkreślić, że agencja rekrutacyjna nie jest tożsama z agencją pracy. Oczywiście obydwie wspierają rynek pracy, jednak mają zupełnie inne role. Pomoc agencji pracy obejmuje nie tylko pracodawców, ale także osobę poszukującą pracy. To właśnie tutaj może ona otrzymać specjalnie spersonalizowaną ofertę, która będzie idealnie dopasowana do potrzeb oraz preferencji. Natomiast w przypadku agencji rekrutacyjnej masz do czynienia z tworem zajmującym się przeprowadzaniem naboru pracowników do danego przedsiębiorstwa. Wówczas zatrudnieni rekruterzy skupieni są na doborze odpowiednich kandydatów do stanowisk, jakie masz w swojej firmie od obsadzenia. Rekruterzy mają za zadanie w przejrzysty sposób opisać stanowisko, a także wybrać osoby najlepiej pasujący. Najczęściej kierują one swoje usługi do dużych przedsiębiorstw, które mają do zatrudnienia wielu pracowników, jednak nie oznacza to, że nie będą się w profesjonalny sposób zajmować przebiegiem rekrutacji do niewielkiej, rodzinnej firmy. 

Jak działa agencja rekrutacyjna?

Agencja rekrutacyjna zajmuje się kompleksowym przeprowadzeniem całego procesu rekrutacyjnego na zlecenie swojego klienta. To możesz być Ty, czyli osoba zainteresowana zatrudnieniem nowego pracownika. Rozwiązanie to jest o tyle dobre, iż pracują tam wykwalifikowani specjaliści, którzy są odpowiedzialni za selekcję oraz nabór pracowników. Tzw. headhunterzy doskonale wiedzą, co robić i jak szukać, aby znaleźć osobę idealnie pasująca na Twoje stanowisko. Jest to możliwe poprzez uzyskanie wszystkich niezbędnych informacji, które masz za zadanie dostarczyć. Reszta formalności leży po stronie agencji! Oznacza to, że nie musisz się martwić takimi kwestiami, jak: 

  • przygotowanie ogłoszenia, 
  • wstępna selekcja dokumentów aplikacyjnych, 
  • przeprowadzenie rozmowy potencjalnymi kandydatami.

Zalety korzystania z agencji rekrutacyjnej

Z pewnością zastanawiasz się, czy przeprowadzenie procesu rekrutacji jest trudne. Dla niektórych przedsiębiorstw tak, dla innych nie – wszystko zależy od czasu istnienia na rynku oraz ilości zatrudnianych osób. Jednak nie da się ukryć, że obecnie istnieje coraz więcej nowoczesnych rozwiązań, takich jak zatrudnienie agencji rekrutacyjnej, która zajmie się tym za Ciebie! A z jakimi korzyściami się to wiąże? Przede wszystkim możesz; 

  • zaoszczędzić czas, który zostałby przeznaczony na tworzenie skutecznego ogłoszenia,
  • uniknąć formalności, które w zależności od ilości zgłoszeń, mogą potrwać nawet kilka dni, 
  • zaoszczędzisz pieniądze, które zostały wydane w cały proces samodzielnej rekrutacji, 
  • uniknąć błędów popełnianych na etapie opracowywania persony kandydata czy też selekcji kandydatów.

Bez wątpienia agencje rekrutacyjne są dobrym rozwiązaniem, jeśli zależy Ci na stosunkowo szybkim znalezieniu dobrego pracownika. Wówczas zajmie się ona sprawdzeniem go pod kątem kompetencji czy zdolności. Pamiętaj jednak – ostatecznie to Ty decydujesz, kogo zatrudnisz do swojego zespołu!

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też

Efektywne delegowanie zadań

Efektywne delegowanie zadań

Kto może przeprowadzać audyt finansowy w firmie?

Kto może przeprowadzać audyt finansowy w firmie?

Jakie usługi warto zlecić firmom zewnętrznym, aby zwiększyć efektywność?

Jakie usługi warto zlecić firmom zewnętrznym, aby zwiększyć efektywność?

Jak wykorzystać content marketing do budowania marki?

Jak wykorzystać content marketing do budowania marki?

Jakie są zalety i wady zewnętrznych usług księgowych?

Jakie są zalety i wady zewnętrznych usług księgowych?

Jak tworzyć zespół zdalny, który efektywnie współpracuje?

Jak tworzyć zespół zdalny, który efektywnie współpracuje?

aa