Coraz więcej przedsiębiorstw, w tym być może i Ty, zwraca się ku outsourcingowi, aby zoptymalizować swoje procesy, zredukować koszty, a także skoncentrować się na swojej podstawowej działalności. Jednym z kluczowych obszarów, który często podlega outsourcingowi, jest obsługa IT. Niestety, znalezienie odpowiedniej firmy może być trudne. Zatem, jeśli chcesz budować efektywną strategię biznesową, to musisz postawić na dobrą firmę informatyczną – tylko, jak ją znaleźć?
Po pierwsze – zdefiniuj swoje cele biznesowe
Zanim przystąpisz do poszukiwań firmy outsourcingowej do obsługi IT, musisz jasno zdefiniować swoje cele. Uwzględniają one perspektywę rozwoju przedsiębiorstwa, a także poglądy, zgodnie z którymi chcesz kreować swój wizerunek. Jest to ważny etap, gdyż jasno określasz, czego oczekujesz od potencjalnego partnera. W tym celu warto:
- zdefiniować obszary, które wymagają poprawy, optymalizacji lub specjalistycznej wiedzy z zakresu IT,
- sprecyzować, co chce się osiągnąć poprzez outsourcing IT,
- określić realistyczne ramy czasowe, w których Twój plan ma zostać wykonany.
Po drugie – określ swój budżet
Pieniądze są ważnym aspektem w przypadku właściwego prowadzenia przedsiębiorstwa. Jeśli rozważasz outsourcing IT, to musisz przeprowadzić dokładną analizę finansową, aby określić, ile środków możesz na to przeznaczyć. Ponadto zastanów się nad różnymi metodami płatności. W końcu czasami modele abonamentowe czy płatności za efektywność mogą być bardziej elastyczne w dostosowaniu się do budżetu. A jeśli wybierzesz już konkretną firmę zewnętrzną, to warto dodatkowo przeprowadzić negocjacje, aby uzyskać najlepsze warunki finansowe.
Po trzecie – szukaj specjalistów
Poszukiwanie odpowiedniej firmy outsourcingowej do obsługi IT wymaga skupienia się na znalezieniu specjalistów, którzy dostarczą wysokiej jakości usługi. Zastanów się zatem, czego potrzebujesz – wsparcia technicznego, programisty, a może osoby od zarządzania infrastrukturą? Po określeniu swoich potrzeb poszukaj firm outsourcingowych, które specjalizując się w preferowanych przez Ciebie obszarach. Sprawdzaj także kwalifikacje pracowników z danej firmy, a także weryfikuj posiadane przez nich certyfikaty.
Po czwarte – czytaj opinie i sprawdzaj reputacje
Opinie w internecie odnośnie danych firm mogą być wyznacznikiem jakości usług przez nie świadczonych. Wynika to z faktu, iż dostarczają ważnych informacji oraz poruszają kwestię indywidualnych doświadczeń innych przedsiębiorców odnośnie współpracy. Warto skorzystać z rzetelnych platform recenzenckich, które oferują niezależne i wiarygodne recenzje firm outsourcingowych. Ponadto:
- analizuj portfolia prac,
- sprawdzaj social media i fora branżowe,
- przeprowadź wywiad z firmą zewnętrzną.
Po piąte – dokładnie określ warunki umowy
Dokładne określenie warunków umowy pozwala na uniknięcie nieporozumień i konfliktów w trakcie współpracy outsourcingowej. To kluczowy etap, który zabezpieczy interesy obu stron, a także będzie stanowić solidną podstawę dla skutecznej współpracy. Oznacza to spisanie najważniejszych elementów usługi oraz określenie jej jakości. Należy tutaj także pamiętać o:
- klauzulach dotyczących harmonogramu prac oraz dostępności,
- prawach do własności intelektualnej,
- zapisach dotyczących kar za niedotrzymanie terminu,
- prawach i obowiązkach każdej ze stron.
Nie da się ukryć, proces znalezienia odpowiedniej firmy outsourcingowej do obsługi IT wymaga staranności, dokładnych analiz i strategicznego podejścia. Właśnie dlatego przed podjęciem tak ważnej decyzji należy zastanowić się nad własnymi potrzebami, a następnie dopasować je do oferty danej firmy!