Obecnie usługi informatyczne stanowią bardzo szerokie pojęcie. Wynika to z faktu, iż w dzisiejszych czasach światem rządzą komputery oraz internet, a ciągły postęp technologiczny dodatkowo sprawa, że definicja ta się poszerza. Z uwagi na to, coraz więcej firm decyduje się na podjęcie współpracy z firmą, która zagwarantuje kompleksowe usługi informatyczne. A na czym one będą polegać oraz jak znaleźć dobrą firmę?
Co wchodzi w skład kompleksowych usług informatycznych?
Mówi się, że usługi informatyczne to wszystkie usługi związane ze sprzętem komputerowym, oprogramowaniem, technologią, przetwarzaniem danych i bezpieczeństwem w cyfrowym świecie. Najlepiej zobrazuje to poniższy przykład, gdyż do usług informatycznych zalicza się między innymi:
- zarządzanie siecią w firmie,
- dbanie o bezpieczeństwo IT,
- administracja serwerami,
- wdrażanie nowych systemów i migracje,
- projektowanie stron www,
- odzyskiwanie danych, kopie zapasowe,
- konserwacja i naprawa sprzętu komputerowego,
- monitoring IT,
- wdrożenia branżowe i indywidualne.
Własny informatyk czy outsourcing IT?
Outsourcing IT, czyli pojęcie, z którym z pewnością się spotkałeś/aś może brzmieć tajemniczo. Jednak najogólniej mówiąc, polega na przekazaniu zarządzania firmową infrastrukturą IT informatykom z zewnętrznej firmy. Wiąże się z tym wiele zalet, w tym:
- Twoje wydatki są pod kontrolą, gdyż wiesz, co w danej chwili zlecasz, czyli za co w danym momencie płacisz,
- minimalizacja kosztów związanych z utrzymaniem stałego działu technicznego,
- masz dostęp do pracowników legitymujących się międzynarodowymi certyfikatami,
- nie musisz już samodzielnie rekrutować pracowników IT,
- masz pewność, że Twoje dane są chronione.
Jednak czy to oznacza, że informatyk zatrudniony na stałe w firmie jest niepotrzebny? Wiele nowoczesnych przedsiębiorstw stawia na outsourcing IT w połączeniu z posiadaniem w swoim zespole jednego lub kilku informatyków. Wiąże się to oczywiście z zapewnieniem odpowiedniego stanowiska do pracy czy wydzieleniem przestrzeni, jednak pozwala na sprawną pracę Twojego przedsiębiorstwa.
Na co zwrócić uwagę szukając firmy informatycznej?
Jak się okazuje, podjęcie współpracy z firmą informatyczną może być ciężkie. Wynika to najczęściej z niemożności znalezienia odpowiedniego kontrahenta. Sprawę znacząco może ułatwić uwzględnienie pięciu najważniejszych czynników, czyli:
- referencji i opinii – pozytywne i negatywne opinie dadzą Ci realny pogląd na słabe i mocne strony danej firmy, a znaleźć je możesz na forach internetowych, blogach tematycznych czy w social mediach,
- stażu – często określa on pewne doświadczenie na rynku, które z pewnością przyczyni się do sprawnej realizacji usług oraz uwzględnienia optymalnych dla Twojego przedsiębiorstwa rozwiązań,
- specjalistów – nie ma człowieka od wszystkiego, dlatego najlepiej, aby firma, z którą chcesz podjąć współpracę zatrudniała osoby zajmujące się różnymi segmentami IT,
- elastyczności – nie da się zaprzeczyć, że to firma dominująca outsourcing IT powinna dopasować się do Twoich potrzeb i to zarówno na poziomie świadczonych usług, jak i kosztów,
- oferty – najlepsza firma informatyczna posiada szeroką ofertę, dzięki czemu będziesz w pełni obsłużony i unikniesz niespodziewanych przestojów w pracy czy straty pieniędzy.
Zlecenie firmom zewnętrznym usług informatycznych jest bez dwóch zdań korzystnym i dogodnym rozwiązaniem. Nic zatem dziwnego, że cieszy się coraz większą popularnością wśród wielu przedsiębiorców. Pamiętaj jednak, aby przed podjęciem współpracy wybrać odpowiedniego partnera, uwzględniając swoje potrzeby oraz preferencje.