Ciągły rozwój technologii sprawił, że powstaje coraz więcej nowych miejsc pracy. Należy do nich między innymi stanowisko testera aplikacji – zawód, na którego zapotrzebowanie wciąż rośnie. Dowiedz się, na czym polega ta praca i czy warto szukać w niej zatrudnienia.
Czym zajmuje się tester aplikacji
Testerzy aplikacji to osoby, które sprawdzają, czy nowo powstała aplikacja działa prawidłowo, jest zgodna ze swoim przeznaczeniem i nie ma żadnych błędów. W późniejszych etapach, tester weryfikuje również wszelkie naniesione poprawki. Jego zadaniem jest stworzenie raportu błędów oraz opracowanie scenariusza testowego. Jest to osoba, która dba o wysoką jakość aplikacji. Nie każdy ma odpowiednie predyspozycje, by sprawdzić się w tym zawodzie. Ludzie na tym stanowisku muszą być cierpliwi, skrupulatni i asertywni. Przydatne będą też umiejętności wyszukiwania i rozwiązywania problemów oraz kreatywność. Testerzy aplikacji mają ciągły kontakt z ludźmi, więc powinni umieć pracować w zespole. Liczy się również komunikatywność i przyjazne nastawienie. W większości przypadkach, wiedza w zakresie IT oraz śledzenie nowinek technologicznych okazują się niezbędne.
Jak zostać testerem aplikacji?
Wiele osób wykazuje chęci zatrudnienia się, jako tester aplikacji, ale nie wie, gdzie szukać ofert pracy. By znaleźć się na tym stanowisku nie jest wymagane wykształcenie wyższe, ale na pewno jest to dodatkowy atut. Jednak większą wagę przywiązuje się do umiejętności, doświadczenia oraz zaplecza wiedzy w temacie IT. Jeśli zależy Ci na pracy w tym zawodzie warto uczyć się samodzielnie, wykorzystując materiały dostępne online. Ponadto, możesz zapisać się na kurs testera oprogramowania, dzięki któremu zdobędziesz żelazne podstawy i niezbędną wiedzę. Czas trwania bootcampu programistycznego to około 4 miesiące praktycznej nauki i nabywania niezbędnych umiejętności. Zarobki testera aplikacji różnią się w zależności od doświadczenia.
Tester aplikacji – wymagania pracodawcy
Mimo, że testerem aplikacji może zostać niemalże każdy, kto interesuje się tą branżą to pracodawcy stawiają przed aplikującymi różne wymagania. Coraz więcej osób interesuje się tą pracą, co oznacza dużą liczbę chętnych. Większość firm stawia nacisk na doświadczenie, chociaż minimalne. Ważna jest też zdolność analitycznego myślenia oraz znajomość języka angielskiego na wysokim poziomie. Ponadto, pracodawcy cenią sobie spostrzegawczość, wiedzę w temacie UX i dobrą znajomość narzędzi testerskich. Podczas rozmowy rekrutacyjnej możesz zostać poproszony o wykonanie krótkiego zadania, które sprawdzi twoje umiejętności praktyczne oraz wiedzę. Jeśli chcesz zostać dobrym testerem, musisz wypracować skrupulatność oraz dokładność. Czasem wymagane jest również doświadczenie w pracy przy użyciu metody SCRUM.
Stanowisko testera aplikacji brzmi zachęcająco, jednak należy zdawać sobie sprawę, że jest to odpowiedzialna praca, która wymaga obszernej wiedzy i specjalistycznych umiejętności.