Outsourcing usług prawnych – w jakich firmach się sprawdzi?

Outsourcing usług prawnych – w jakich firmach się sprawdzi?

Wiele firm coraz częściej korzysta z outsourcingu różnego rodzaju. Do nich należy również ten z zakresu usług prawnych – jeden z bardziej popularnych i coraz częściej wybieranych przez przedsiębiorców. Na czym dokładnie polega? Jakie są jego wady oraz zalety?

Czym jest outsourcing usług prawnych?

Każde przedsiębiorstwo dąży do jak najlepszych wyników na rynku, dużej rzeszy klientów oraz minimalizacji kosztów. Z uwagi na ostatni czynnik wiele firm decyduje się na outsourcing usług prawnych. W ten sposób niwelowane są koszty utrzymania całego działu prawnego. Dodatkowo firma ma stały dostęp do specjalistycznej wiedzy związanej z wieloma dziedzinami – prawo pracy, prawo gospodarcze czy nawet jeśli chodzi o przepisy z zakresu ochrony konsumentów. Wiąże się to również z faktem, że w tym samym czasie nad zleconą sprawą pracuje zespół doświadczonych specjalistów. Wpływa to na szybkie oraz bardzo efektywne rozwiązanie danego problemu.

Prawnik w firmie czy outsourcing prawny?

Z każdym rokiem rośnie popularność outsourcingu prawnego. Nic dziwnego, ponieważ współpraca z kancelarią pozwala w profesjonalny sposób zająć się kwestiami prawnymi występującymi w obrębie naszej działalności. Jak widać rozwiązanie to ma różne korzyści, jednak czy jest bardziej opłacalne, niż stworzenie własnego działu prawnego? Prawnik w firmie również posiada wiele zalet. Do nich należą między innymi stała obecność w przedsiębiorstwie czy możliwość rozwiązania spraw w trybie natychmiastowym. Dla każdej branży będzie on dodatkowym atutem, jednak jego zatrudnienie wiąże się z dodatkowymi kosztami, które wzrastają wraz z chęcią posiadania coraz większego zespołu specjalistów z różnych dziedzin.

Czy warto wykorzystać outsourcing usług prawnych?

Outsourcing usług prawnych wiąże się z wieloma zaletami, jednak jego wdrożenie musi być przemyślane. Przede wszystkim należy znaleźć renomowaną i godną zaufania kancelarię, której można powierzyć ten aspekt. W celu prawidłowej współpracy warto przede wszystkim:

  • przemyśleć charakter umowy – zastanowić się, czy kooperacja ma przyjąć postać stałej obsługi czy ma być oparta na doraźnej pomocy,
  • określić oczekiwania – tutaj w grę wchodzi wyznaczenie rodzaju zadania i jego formy, która może odbywać się za pomocą np. doradzania lub reprezentowania,
  • ustalić zakres obowiązków – czyli wyznaczenie obszary kompetencji kancelarii w obsłudze prawnej.

Warto również pamiętać, że outsourcing tego rodzaju nie musi dotyczyć tylko dużych firm. Trzeba zwracać szczególna uwagę na wybraną kancelarię, z którą chce się współpracować oraz uprzednio dokładnie ją sprawdzić. Dzięki temu można zapobiec wszelkim nieprzyjemnościom oraz wypłynięciu danych poufnych.

Outsourcing usług prawnych – jego wybór opiera się w dużej mierze o zapotrzebowanie przedsiębiorstwa. Za sprawą posiadania całego zespołu złożonego ze specjalistów, którzy w każdej chwili mogą pomóc z powstałym problemem prawnym, świetnie spisze się nawet w mniejszych firmach.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też

Efektywne delegowanie zadań

Efektywne delegowanie zadań

Kto może przeprowadzać audyt finansowy w firmie?

Kto może przeprowadzać audyt finansowy w firmie?

Jakie usługi warto zlecić firmom zewnętrznym, aby zwiększyć efektywność?

Jakie usługi warto zlecić firmom zewnętrznym, aby zwiększyć efektywność?

Jak wykorzystać content marketing do budowania marki?

Jak wykorzystać content marketing do budowania marki?

Jakie są zalety i wady zewnętrznych usług księgowych?

Jakie są zalety i wady zewnętrznych usług księgowych?

Jak tworzyć zespół zdalny, który efektywnie współpracuje?

Jak tworzyć zespół zdalny, który efektywnie współpracuje?

aa