Outsourcing w działalności bankowej

Outsourcing w działalności bankowej

Outsourcing oznacza wydzielenie ze struktury organizacyjnej przedsiębiorstwa poszczególnych funkcji, które są realizowane i przekazanie do realizacji innym podmiotom. W skrócie jest to zlecanie poszczególnych zadań firmom zewnętrznym, dzięki czemu można skupić się na zasadniczych celach oraz kluczowych kwestiach przedsiębiorstwa. W dzisiejszych czasach istnieje wiele odmian outsourcingu, w tym outsourcing w działalności bankowej. Na czym on polega oraz czy jest opłacalny?

Czym jest outsourcing w działalności bankowej?

Outsourcing w działalności bankowej to nic innego, jak zlecanie wyspecjalizowanym podmiotom zewnętrznym wykonywania różnego typu czynności. Wbrew pozorom, banki powszechnie wykorzystują tego typu rozwiązania. Wiąże się to przede wszystkim z licznymi korzyściami, takimi jak:

  • redukowanie kosztów funkcjonowania,
  • zapewnienie dostępu do nowych technologii,
  • skoncentrowaniem się na rozwijaniu podstawowych kompetencji,
  • wykonywanie danego zadania w krótszym czasie,
  • realizowanie zlecenia z o wiele lepszym rezultatem.

Jednak outsourcing w działalności bankowej wiąże się również z zagrożeniami, takimi jak ryzyko związane z ujawnieniem wrażliwych i poufnych danych – właśnie dlatego tak ważne jest dokładne sprawdzenie firmy, z którą bank ma współpracować. Co więcej, zasady powierzanie tego typu czynności jest regulowane przez artykuły 6a-6r Prawa bankowego. Wobec tego zgodnie z art. 6a ust.1 pr.bank. tylko bank może powierzyć czynności w ramach outsourcingu działalności bankowej, a ich podmiotem może być przedsiębiorca lub przedsiębiorca zagraniczny. Natomiast w art. 6a ust. 2 pr.bank. stwierdza się, że podstawę kontraktową stanowi umowa agencyjna, która jest regulowana przepisami art. 758-764 k.c.

Informacje i odpowiedzialność za szkody w outsourcingu w działalności bankowej

Wykorzystanie outsourcingu w działalności bankowej nie może zostać zatajone. Na bank nałożony został obowiązek informacyjny związany ze stosowaniem tego typu rozwiązań. Wiadomość ta powinna być ogłoszona przez bank w sposób jak najbardziej ogólnodostępny oraz powinna zawierać informacje dotyczące podmiotów (przedsiębiorców lub przedsiębiorców zagranicznych), a warunkiem jest powierzeniem im przez bank dostępu do informacji chronionych przez tajemnicę bankową. Inną kwestią jest odpowiedzialność za szkody w ramach zastosowania outsourcingu w działalności bankowej. Chodzi tu o to, że bank odpowiada wobec swoich klientów za wszelkie szkody spowodowane nieprawidłowym wykonaniem określonych czynności w ramach outsourcingu. Obejmuje to przede wszystkim:

  • pogorszenie jakości świadczonej usługi,
  • utratę płynności przebiegających procedur,
  • poniesienie przez klienta jakichkolwiek szkód.

W takim przypadku odpowiedzialnością banku jest zrekompensowanie wszelkich nieprawidłowości spowodowanych przez działalność na podstawie umowy o powierzenie wykonywania i czynności bankowych. Tego typu postępowanie ze strony banku jest słuszne ze względu na interes klienta, który nie ma żadnego udział ani wpływu na zawieraną przez bank umowę związaną z outsourcingiem.

Outsourcing a tajemnica bankowa

Bank oraz zatrudnione w nim osoby, za których pośrednictwem wykonywane są czynności bankowe, zobowiązane są do zachowania tajemnicy bankowej. Za przykład czynności bankowych, które są objęte tajemnicą uznaje się:

  • prowadzenie rachunków bankowych,
  • udzielanie kredytów i pożyczek,
  • emitowanie bankowych papierów wartościowych,
  • świadczenie usług płatniczych,
  • prowadzenie operacji finansowych terminowych,
  • operacje czekowe i wekslowe,
  • nabywanie i zbywanie wierzytelności pieniężnych,
  • udzielanie i potwierdzanie poręczeń,
  • wykonywanie czynności zleconych, związanych z emisją papierów wartościowych.

Jednak od każdej reguły są wyjątki. W tym przypadku dane objęte tajemnicą bankową mogą być przekazane między innymi przedsiębiorcom lub przedsiębiorcom zagranicznym, któremu powierzono wykonywanie wskazanych czynności. Należy pamiętać, że istnieje również ochrona tajemnicy bankowej, gdyż zgodnie z art. 171 ust. 5, osoby zobowiązane do jej zachowania, które ujawnią lub wykorzystają powierzone informacje podlegają surowej karze – grzywnie do miliona złotych oraz pozbawienia wolności do lat 3.

Wybierając outsourcing w działalności bankowej, należy być świadomym zarówno jego wad, jak i zalet. Powierzenie danych wrażliwych oraz ich przetwarzanie przez firmę zewnętrzną musi odbywać się w sposób zgodny z prawem. Z uwagi na to, warto dokładnie sprawdzać, z kim podejmuje się współpracę.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też

Efektywne delegowanie zadań

Efektywne delegowanie zadań

Kto może przeprowadzać audyt finansowy w firmie?

Kto może przeprowadzać audyt finansowy w firmie?

Jakie usługi warto zlecić firmom zewnętrznym, aby zwiększyć efektywność?

Jakie usługi warto zlecić firmom zewnętrznym, aby zwiększyć efektywność?

Jak wykorzystać content marketing do budowania marki?

Jak wykorzystać content marketing do budowania marki?

Jakie są zalety i wady zewnętrznych usług księgowych?

Jakie są zalety i wady zewnętrznych usług księgowych?

Jak tworzyć zespół zdalny, który efektywnie współpracuje?

Jak tworzyć zespół zdalny, który efektywnie współpracuje?

aa