Współczesny rynek pracy ewoluuje w niespotykanym tempie, a coraz więcej procesów przenosi się do internetu. Jednym z widocznych trendów jest zdalna rekrutacja. Polega ona na spotkaniu się rekrutera z kandydatem do pracy przez telefon lub komunikator wideo. Może być stosowana jako pierwszy etap, który służy do weryfikacji kandydata. A dlaczego coraz więcej firm decyduje się na to rozwiązanie? Oto powody, dla których warto wybrać rekrutację zdalną!
Szerokie grono potencjalnych kandydatów
Pierwszą korzyścią z wprowadzenia rekrutacji zdalnej jest możliwość dotarcia do szerokiego grona potencjalnych kandydatów. Wynika to ze zniesienia ograniczenia, jakim jest ich lokalizacja. Twojej firmie również przyniesie to wiele korzyści, gdyż masz większe szanse na znalezienie osób o odpowiednich umiejętnościach oraz doświadczeniu.
Oszczędność czasu i zasobów
Zastanów się, ile czasu oraz zasobów wiąże się z tradycyjnymi metodami rekrutacji. Decydując się na rekrutację zdalną, masz możliwość zaoszczędzenia czasu, który byłby przeznaczony np. na dojazdy czy przygotowanie do rozmowy. Oprócz tego nie marnujesz zasobów, które obejmują m.in. drukowanie i dystrybuowanie dużej liczny papierowych dokumentów. W końcu wszystkie niezbędne informacje można przekazać elektronicznie!
Automatyzacja procesu
Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że rekrutacja zdalna umożliwia wykorzystanie różnych narzędzi do automatyzacji procesu selekcji kandydatów. Pomagają one w filtrowaniu czy ocenie zgłoszeń. W ten sposób znacząco ułatwia wybór odpowiednich kandydatów. Wśród nich znajdziesz LinkedIn, Pymetrics czy Hiretual.
Elastyczność
Rekrutacja zdalna oferuje tak potrzebną w dzisiejszym świecie elastyczność zarówno dla pracodawcy, jak i kandydata. Pozwala przede wszystkim dopasować harmonogram rekrutacji do potrzeb obu stron, co przekłada się na realizację rozmowy w dogodnym czasie. Jest to szczególnie ważne dla osób prowadzących intensywny styl życia.
Weryfikacja kompetencji
Kolejnym powodem, dla którego warto wybrać rekrutację zdalną, jest możliwość weryfikacji kompetencji kandydata. Wiąże się to m.in. ze sprawdzeniem znajomości języka obcego. Kwestia ta pozwoli oddzielić osoby kompetentne od tych, które jedynie upiększyły swoje CV.
Zwiększona produktywność
Rozmowa kwalifikacyjna wiąże się z dużym stresem. Kandydat znajduje się w nieznanym środowisku lub nie jest pewny, czy zdąży przez np. komunikację miejską. Rekrutacja zdalna daje poczucie komfortu psychicznego, przez co w czasie rozmowy jest bardziej zrelaksowany. Pozwala to na lepszą prezentację swojej osoby rekruterowi. Pracodawca również zyskuje, gdyż jest w stanie przeprowadzić większą liczbę rozmów kwalifikacyjnych, a to przyspiesza sam proces rekrutacji.
Rekrutacja zdalna stanowi zyskujący na popularności trend. Nic dziwnego – daje wiele korzyści zarówno dla rekrutera oraz pracodawcy, jak i kandydata na stanowisko. Zastanów się zatem, czy w Twojej firmie również rozwiązanie to się sprawdzi!