Obecnie palety stanowią jedne z najpopularniejszych konstrukcji, które są przeznaczone do transportowania ładunków. Pierwsza z nich powstała w 1949 roku i została wyprodukowana przez szwedzką firmę. Jak się okazało, ich wdrożenie w codzienne funkcjonowanie wielu przedsiębiorstw znacząco ułatwiło i podniosło komfort działań związanych z logistyką. Pomimo usystematyzowania ich wymiarów oraz norm, na rynek wprowadzono trzy rodzaje palet. W zależności od swoich potrzeb możesz wybrać palety drewniane, plastikowe lub metalowe. A czym one się różnią?
Palety drewniane
Bez dwóch zdań palety drewniane są najczęściej wykorzystywane w magazynach. Dzieli się je na cztery podstawowe typy, a wśród nich znajdziesz palety otwarte (Euro Palety). Ich konstrukcja składa się z drewnianych bloków, które łączą się deskami na brzegach i pośrodku. Jak sama nazwa mówi, najczęściej używa się ich w krajach europejskich i są bardzo uniwersalne. Tak naprawdę do ich transportu można wykorzystać każdy rodzaj wózków widłowych czy paletowych. Oprócz tego są:
- palety zamknięte – zbudowane z bloków połączonych deskami ze wszystkich czterech stron oraz w środku. Wykorzystuje się je głównie w Wielkiej Brytanii i mogą być obsługiwane jedynie przez wybrane pojazdy,
- palety Stringer – mają konstrukcję blokową z bocznym wzmocnieniem i wycięciem dla wideł. Są popularne w Ameryce Północnej, Afryce oraz Azji,
- palety Bearer – ten typ palety wymaga użycia pojazdu i niskim profilu. Wykorzystywane głównie w Ameryce Północnej, Afryce oraz Azji.
Palety plastikowe
Nie są tak popularne, jak palety drewniane, aczkolwiek często spotyka się je w przemyśle spożywczym. Wynika to z faktu, iż o wiele łatwiej utrzymać je w czystości. Kwestia ta jest tutaj niezwykle istotna, co stanowi ogromny plus. Oprócz tego, ich wyjątkową i niewątpliwą zaletą jest waga – mając taką samą konstrukcję, jak palety drewniane, są nawet o połowę lżejsze! Niestety, mają także wady, a do nich zalicza się:
- zmniejszona wytrzymałość,
- niska odporność na odkształcenia,
- szybka zużywalność
- wysoka cena.
Palety metalowe
Zapewne wiesz, że metalowe przedmioty są niezwykle trwałe. Tak też jest z paletami metalowymi, które na tle drewnianych i plastikowych wyróżniają się największą wytrzymałością. Zazwyczaj są produkowane zgodnie z normami, które obejmują rozmiary zgodne z wytycznymi palet drewnianych. Z uwagi na swoją solidność, wykorzystuje się je przede wszystkim w przemyśle motoryzacyjnym oraz hutniczym. Jeśli chcesz przewozić ciężkie towary bez obawy o uszkodzenie palety – to metal będzie najlepszym wyborem! Jednak nie zapominajmy o dwóch wadach, do których zalicza się wysoka cena oraz ogromny ciężar własny.
Wbrew pozorom, warto wiedzieć jak najwięcej o paletach – ich rodzajach, wymiarach czy specyficznych właściwościach. W ten sposób możesz zadbać o bezpieczny transport swoich towarów, a tym samym korzystnie wpłyniesz na ich jakość lub trwałość.