Umowa z programistą – jak powinna wyglądać?

Umowa z programistą – jak powinna wyglądać?

Świat zmierza ku coraz większej cyfryzacji. Wiele firm przenosi się do sieci, szukając właśnie tam swoich klientów. Zakładane są w tym celu blogi, strony i sklepy internetowe. Do ich stworzenia oraz utrzymania potrzeba wykwalifikowanego programisty. Jednak, jak wygląda umowa z programistą oraz na co zwrócić tutaj uwagę?

Umowa z programistami – najważniejsze elementy

Wiele przedsiębiorstw decyduje się na zatrudnienie programistów lub firm IT, które specjalizują się w tworzeniu programów komputerowych. Podpisując z nimi umowę, należy wykorzystać odpowiedni wzór, który pozwoli skrócić czas negocjowania oraz pozwoli na postawienie jasnych warunków. Oznacza to, że sensowny i bezpieczny dla obu stron szablon umowy przyspiesza, upraszcza i podnosi jakość procesu rekrutacji. Jednak, jakie są najważniejsze elementy stanowiące podstawę zatrudnienia programistów?

Zabezpieczenie interesów stron

Kwestia ta dotyczy finansowej strony współpracy. Z Twojej perspektywy sprowadza się do określenia wynagrodzenia brutto, przeznaczonego dla programisty. Musi być ona odpowiednio wyliczona i uwzględniona w budżecie przedsiębiorstwa. Od strony osoby zatrudnionej będzie to kwota netto, czyli po odjęciu zaliczek na podatki i składek ubezpieczeniowych.

Cel zawarcia umowy

Rozważa się tutaj zatrudnienie stałe lub pojedyncze zlecenie, czyli wykonanie konkretnego projekt, np. obejmującego napisanie algorytmu, czy stworzenie aplikacji mobilnej. Przy podpisywaniu umowy – zarówno o pracę, jak i cywilnoprawnej należy jasno określić czas i zakres obowiązków, jakie będzie wykonywał programista.

Prawa autorskie

Zarówno stworzone oprogramowanie, jak i jego elementy mogą być utworami. Oznacza to, że w zależności od rodzaju umowy, prawa autorskie przypisane są do programisty lub pracodawcy. Aby uniknąć niepotrzebnych komplikacji w sporządzonej na piśmie umowie, należy zawrzeć klauzulę o przeniesienie praw autorskich lub klauzule udzielenia licencji.

Klauzula poufności

Dążąc do ochrony zasobów danych biznesowych, często stosuje się klauzulę poufności. Definiuje ją ustawa z dnia 16 kwietnia 1993 r. o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji. Określają one m.in. posiadaną wartość gospodarczą czy informacje powszechnie nieznane. Pamiętaj, że samo wpisanie ich do umowy nie zamyka kwestii ochrony danych.

Zakaz konkurencji

Uwzględnienie zakazu konkurencji może mieć różny zakres i formę, w zależności od roli, jaką programista odgrywa w przedsiębiorstwie. Najczęściej sprowadza się do niepodejmowania działalności gospodarczej konkurencyjnej w stosunku do organizacji. Zabrania ona również zatrudnianie się w innych podmiotach stanowiących konkurencję.

Rodzaje umowy z programistą – charakterystyka

Programista zawodowo zajmuje się tworzeniem programów komputerowych na podstawie konkretnego języka programowania. Jego zatrudnienie pozwoli Ci na posiadanie w swoim systemie oprogramowania, które będzie indywidualnie dopasowane do aktualnych potrzeb przedsiębiorstwa. Zawierając umowę z wykwalifikowanym programistą, musisz zdawać sobie sprawę z informacji, praw i obowiązków, jakie powinna zawierać. Do najczęściej zawieranych umów z programistami zalicza się umowa o pracę oraz umowa cywilnoprawna. Czym charakteryzują się poszczególne rodzaje i o czym warto pamiętać?

Umowa o pracę

Zatrudnienie w tej formie jest mniej skomplikowane z uwagi na fakt, iż wiele praw i obowiązków regulowanych jest na podstawie przepisów Kodeksu pracy. W konsekwencji sama umowa zawiera mniej stron i zwięźlej określa zakres obowiązków pracownika. Pracownik musi zdawać sobie również sprawę z tego, że na podstawie art. 74 ust. 3 prawa autorskiego, zrzeka się praw autorskich odnośnie stworzonych w ramach stosunku pracy programów komputerowych.

Umowa cywilnoprawna

Uwzględnia się tutaj najczęściej umowę zlecenie lub umowę o dzieło. Ten rodzaj niesie ze sobą ryzyko zarówno dla programisty, jak i zleceniodawcy. Wynika to z licznych klauzul, które powinny być zawarte w umowie cywilnoprawnej. Najważniejsze, by jasno regulowała prawa autorskie do programu. Ponadto należy jasno określić wynagrodzenie programisty – ogólne, jak i odnośnie przeniesienia praw autorskich na pracodawcę.

Niestety, istnieje wiele kwestii prawnych w przypadku umów w branży IT, które są dość skomplikowane. Warto zatem już dziś poznać podstawowe elementy umowy z programistą oraz czym odznaczają się poszczególne rodzaje

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też

Efektywne delegowanie zadań

Efektywne delegowanie zadań

Kto może przeprowadzać audyt finansowy w firmie?

Kto może przeprowadzać audyt finansowy w firmie?

Jakie usługi warto zlecić firmom zewnętrznym, aby zwiększyć efektywność?

Jakie usługi warto zlecić firmom zewnętrznym, aby zwiększyć efektywność?

Jak wykorzystać content marketing do budowania marki?

Jak wykorzystać content marketing do budowania marki?

Jakie są zalety i wady zewnętrznych usług księgowych?

Jakie są zalety i wady zewnętrznych usług księgowych?

Jak tworzyć zespół zdalny, który efektywnie współpracuje?

Jak tworzyć zespół zdalny, który efektywnie współpracuje?

aa