Współpraca z freelancerem – jak zawrzeć umowę

Współpraca z freelancerem – jak zawrzeć umowę

Coraz więcej osób decyduje się na zawarcie współpracy z freelancerem – takie rozwiązanie ma wiele istotnych zalet, które są zauważalne gołym okiem w przypadku przedsiębiorców, którzy nie potrzebują etatowych pracowników w pewnych działach. To, jaką umowę należy podpisać z taką osobą zależy przede wszystkim od tego, czy tzw. “wolny strzelec” prowadzi działalność gospodarczą, czy też nie.

Jak zatrudnić freelancera, który nie prowadzi działalności gospodarczej?

Freelancer, który z jakiegoś powodu nie zdecydował się na prowadzenie swojej własnej działalności gospodarczej, powinien zawrzeć z przedsiębiorcą jedną z umów cywilnoprawnych. Mowa tutaj oczywiście o umowie zlecenia lub umowie o dzieło. Pierwsza z wymienionych nie jest jednak zbyt często stosowana – wynika to z faktu, iż nie do końca odpowiada charakterowi pracy podejmowanej przez freelancera. Podstawą wynagrodzenia jest w jej przypadku przepracowany czas, który jest trudno mierzalny w przypadku pracy zdalnej, a co za tym idzie – nie jest zbyt miarodajny. Zdecydowanie częściej wybiera się umowę o dzieło, która wręcz idealnie nadaje się do rozliczania usług wykonywanych w ramach outsourcingu. Podstawą wynagrodzenia jest terminowe doświadczenie pracy zgodnej z zamówieniem. W obu przypadkach przedsiębiorcy muszą mieć jednak na uwadze, iż umowa cywilnoprawna zobowiązuje do pewnych działań – należy ją zarejestrować w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, opłacać składki ubezpieczeniowe i odprowadzać zaliczki na podatek dochodowy. Konieczne jest również przygotowywanie dokumentów, takich, jak na przykład PIT 11.

Współpraca B2B – kiedy warto zawrzeć taką umowę?

Sytuacją przeciwną do opisanej powyżej jest ta, w której freelancer prowadzi własną działalność gospodarczą. W tym przypadku warto zawrzeć z nim umowę B2B, która zdecydowanie zmniejsza ilość obowiązków, które spadają na przedsiębiorcę. W jej przypadku najbardziej typową formą rozliczenia są rachunki lub faktury VAT – wybierając drugie ze wspomnianych, VAT-owcy mogą uwzględnić pracę freelancera w kosztach, co jest dla nich bardzo korzystnym rozwiązaniem. Dla przedsiębiorstwa wiąże się to bowiem z minimalną liczbą formalności, standardowym rozliczeniem, brakiem odpowiedzialności i obniżeniem kosztów.

Umowa ramowa, czyli stała współpraca z freelancerem

W przypadku stałej współpracy z freelancerem, bardzo często wybiera się nienazwaną umowę ramową. Ta może być zawarta między innymi z grafikiem, programistą, czy też copywriterem. Tego typu umowa wiąże się z bardzo dużą oszczędnością czasu i pracy – nie trzeba przy okazji każdego zlecenia podpisywać nowych, tak samo brzmiących dokumentów. Jej niezaprzeczalnym atutem jest fakt, iż można ją zawrzeć zarówno z przedsiębiorcą, jak i osobą fizyczną. Jej treść jest zależna od stron umowy – wśród najważniejszych elementów dokumentu należy jednak wyróżnić określenie stron, wskazanie daty zawarcia i czasu trwania, określenie praw i obowiązków przedsiębiorcy i freelancera, jak również warunków współpracy.

Outsourcing staje się coraz bardziej popularny – wynika to z faktu, iż po prostu się opłaca. Zawarcie współpracy z freelancerem często jest gwarancją niskich kosztów, ograniczonej ilości papierkowej roboty i doskonale wykonanej pracy. Wystarczy więc znaleźć odpowiednią osobę, zawrzeć z nią korzystną umowę i cieszyć się efektami.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też

Efektywne delegowanie zadań

Efektywne delegowanie zadań

Kto może przeprowadzać audyt finansowy w firmie?

Kto może przeprowadzać audyt finansowy w firmie?

Jakie usługi warto zlecić firmom zewnętrznym, aby zwiększyć efektywność?

Jakie usługi warto zlecić firmom zewnętrznym, aby zwiększyć efektywność?

Jak wykorzystać content marketing do budowania marki?

Jak wykorzystać content marketing do budowania marki?

Jakie są zalety i wady zewnętrznych usług księgowych?

Jakie są zalety i wady zewnętrznych usług księgowych?

Jak tworzyć zespół zdalny, który efektywnie współpracuje?

Jak tworzyć zespół zdalny, który efektywnie współpracuje?

aa