Współpraca z pośrednikiem nieruchomości

Współpraca z pośrednikiem nieruchomości

Dla każdego z nas sprzedaż, kupno czy wynajem wymarzonego mieszkania przysłania wizja licznych i niezwykle czasochłonnych procedur. Z uwagi na to, coraz częściej korzystamy z pomocy osób wykwalifikowanych w tym temacie, czyli pośredników nieruchomości. Na czym polega taka współpraca oraz dlaczego jest to dla nas opłacalne?

Dlaczego warto zatrudnić pośrednika nieruchomości?

Pomoc pośrednika nieruchomości w niejednym przypadku pozwoliła na szybkie i sprawne znalezienie wymarzonego domu (wolnostojącego czy też w bloku) lub jego sprzedanie. Jednak, dlaczego warto podjąć współpracę z agentem nieruchomości? Otóż ma on dużą wiedzę oraz umiejętności, dzięki czemu jest w stanie znaleźć najlepsze oferty, a także będzie nadzorował transakcje, w tym przygotowanie lub znalezienie ogłoszenia, negocjacje, dopełnienie formalności notarialnych czy prezentacje mieszkania. Warto również zaznaczyć, że podpisanie umowy pośrednictwa wiąże się z licznymi korzyściami, do których zaliczyć można:

  • zaoszczędzenie czasu,
  • zweryfikowane oferty,
  • wsparcie na każdym etapie zakupu lub sprzedaży nieruchomości.

Etapy pracy z pośrednikiem nieruchomości

Wielu z nas obawia się współpracy z pośrednikiem nieruchomości z uwagi na brak wiedzy. Jednak, czy naprawdę jest to aż tak skomplikowane? Jak się okazuje, nie! W pierwszej kolejności nastąpi spotkanie z pośrednikiem w biurze agencji oraz zarówno w przypadku chęci sprzedaży, jak i kupna mieszkania, podpiszemy umowę. Obecnie dostępne są dwie wersje umowy pośrednictwa. Pierwsza jest na wyłączność – oznacza to powierzenie sprzedaży nieruchomości lub zlecenie znalezienia nowej tylko jednemu pośrednikowi. Rozwiązanie to przynosi obustronne korzyści, gdyż pośrednik ma pewność zysku, a my – jego zaangażowania. Drugą opcją jest podpisanie umowy otwartej, która daje nam możliwość współpracy z kilkoma agencjami nieruchomości, ale nie wiemy, w jakim stopniu będą one zaangażowane.

Jednak istnieje różnica w etapach pracy z pośrednikiem nieruchomości, z zależności od tego, co chcemy z nim zrobić?

Współpraca z pośrednikiem nieruchomości a kupno domu
W tym przypadku, udając się do biura agencji, warto mieć ze sobą listę oczekiwań wobec poszukiwanej nieruchomości. W ten sposób będzie nam łatwiej sprecyzować osobiste wymagania, a także ustalić cechy domu lub mieszkania. Po uzgodnieniu najważniejszych warunków, w ciągu kilku dni pośrednik powinien przedstawić umowę pośrednictwa, która musi mieć formę pisemną lub elektroniczną.

Kolejne etapy polegają na:

  • wyborze odpowiedniego ogłoszenia, które przedstawi nam pośrednik i obejrzeniu nieruchomości,
  • negocjacjach z ogłoszeniodawcami, którymi możemy zająć się samodzielnie lub zlecić je pośrednikowi,
  • przygotowaniu dokumentów przez pośrednika, jeśli dojdzie do porozumienia finansowego,
  • przekazaniu kluczy, czyli końcowy etap współpracy z pośrednikiem nieruchomości.

Współpraca z pośrednikiem nieruchomości a sprzedaż domu
Podpisanie umowy pośrednictwa z agentem nieruchomości w przypadku sprzedaży mieszkania sprawia, że oddajemy je w ręce doświadczonego sprzedawcy. Oznacza to, że nie musimy martwić się o:

  • odbieranie telefonów od potencjalnych kupców,
  • odpowiadanie na wszelkie pytania osób zainteresowanych,
  • umawianie spotkań,
  • zachęcającą prezentację mieszkania,
  • wszelkie działania marketingowe i zamieszczanie ofert w internecie.

Co więcej, większość czynności, jakie wykonuje pośrednik, dzieje się bez naszej wiedzy. Świetnym przykładem jest zweryfikowanie każdego kupującego pod kątem zdolności finansowych, aby móc przedstawić nam tylko rzetelne i możliwe do zrealizowania oferty. A co, kiedy na naszą nieruchomość znajdzie się już kupiec? Wówczas otrzymujemy od pośrednika pełne wsparcie we wszelkich czynnościach formalno-prawnych, a także monitoruje on cały proces sprzedaży.

Zasady dobrej współpracy z agentem nieruchomości

Często początkowy zapał dotyczący chęci sprzedania, kupienia lub wynajęcia mieszkania ulatnia się po kilku nieudanych próbach ich realizacji. Istnieje wiele czynników, które mogą w niekorzystny sposób na to wpłynąć dlatego, aby uniknąć piętrzących się umów z licznymi pośrednikami nieruchomości, warto wiedzieć, w jaki sposób taka współpraca powinna przebiegać. Dotyczy to przestrzegania kilku istotnych zasad, dzięki którym na pewno uda się nam osiągnąć wyznaczony cel. Z uwagi na to, wyróżnić tutaj można przede wszystkim:

  • wybranie kompetentnego i poleconego agenta nieruchomości,
  • dokładne przedstawienie tego, czego oczekujemy i wymagamy,
  • zaufanie pośrednikowi, ale kontrolowanie jego postępów w wykonywanej dla nas pracy,
  • szanowanie czasu zarówno swojego, jak i pośrednika poprzez np. kontaktowanie się w rozsądnych godzinach,
  • podchodzenie do każdej prezentacji w na chłodno, w obojętny sposób.

Dobra współpraca z agentem nieruchomości daje nam pewność, że będzie on całkowicie zaangażowany w sprzedaż naszego domu lub w znalezienie nowego. Podpisanie umowy z agentem nieruchomości jest niezwykle korzystne dla nas, zarówno pod kątem kupna domu, jak i sprzedaży. Wówczas nie musimy się przejmować sprawami prawnymi, wystawiać i szukać ogłoszeń czy sprawdzać wybranych oferty pod kątem prawnym.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też

Budowanie marki w internecie – skuteczne strategie

Budowanie marki w internecie – skuteczne strategie

Jak zwiększyć efektywność działu HR?

Jak zwiększyć efektywność działu HR?

Jak wyjazdy firmowe mogą wpłynąć na employer branding?

Jak wyjazdy firmowe mogą wpłynąć na employer branding?

Dlaczego warto zlecić obsługę klienta firmie zewnętrznej?

Dlaczego warto zlecić obsługę klienta firmie zewnętrznej?

Social Media – od czego zacząć?

Social Media – od czego zacząć?

Outsourcing działań PR-owych – zalety

Outsourcing działań PR-owych – zalety

aa