Umowa B2B dla programisty – co powinieneś wiedzieć?

Umowa B2B dla programisty – co powinieneś wiedzieć?

Czym jest umowa B2B? Należy ona do form współpracy, które w ostatnim czasie zdobywają coraz większą popularność, szczególnie w przypadku tak zwanych wolnych zawodów. Co jednak należy o niej wiedzieć?

Czym jest umowa B2B?

Umowa B2B wbrew temu co może wielu się wydawać nie jest rodzajem umowy o pracę. Wiele wytłumaczy nam tutaj już samo rozwinięcie nazwy B2B, czyli business-to-business. Można stwierdzić, że wskazanej formie jest znacznie bliżej do kontraktu, który zawierany jest pomiędzy dwoma firmami, a nie dotyczy ona stricte relacji na linii przełożony-podwładny. Zazwyczaj mówimy tu o zawarciu współpracy pomiędzy organizacją, a osobą na tak zwanym samozatrudnieniu, czyli po prostu prowadzącą jednoosobową działalność gospodarczą, co wiąże się z szeregiem obowiązków, wśród których wskazujemy: samodzielne rozliczanie się i wystawianie faktur, czy też uiszczanie wszelkiego rodzaju składek. Wskazana forma zazwyczaj wybierana jest w przypadku wolnych strzelców, czyli na przykład:

  • programistów,
  • informatyków,
  • copywriterów,
  • webdeveloperów
  • grafików.

Umowa B2B dla programisty

Jak zostało wspomniane umowa B2B to często wybierana forma nawiązywania współpracy z programistami,  którzy prowadzą właśnie jednoosobową działalność gospodarczą. Chociaż rzeczywiście wskazana forma jest bardziej korzystna dla pracodawcy, który zostaje poniekąd zwolniony z odpowiedzialności za pracownika, to jednak musi on też pamiętać o kilku istotnych kwestiach. W takiej sytuacji zazwyczaj nie ma on drugiej strony do dyspozycji na przykład w standardowych godzinach pracy, ponieważ jest ona poniekąd jest osobnym przedsiębiorstwem, które samo stanowi o sobie. Jednak samozatrudniony ponosi jednocześnie pewne ryzyko, a także jest zobligowany do poniesienia kosztów, związanych między innymi ze składkami na rzecz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, podatkiem VAT, czy też dochodowym.

Umowa B2B: czy warto? Wady i zalety

Wskazana forma umowy bez wątpienie niesie ze sobą zarówno wiele zalet, lecz jednocześnie wad. Jedną z największych bez wątpienia jest fakt, że czas pracy jest elastyczny i sami decydujemy o tym, co i kiedy zrobimy. Daje to też możliwość większego rozwoju zawodowego i nawiązania współpracy z innymi organizacjami. Zasadniczo dostajemy też większe wynagrodzenie “na rękę”, jednak musimy pamiętać o wcześniej wspomnianych opłatach, chociaż dla początkujących przedsiębiorców składki są niższe. Niestety, w związku z samodzielnym prowadzeniem działalności traci się wiele przywilejów, które oferuje umowa o pracę jak na przykład płatne wakacje – jesteśmy całkowicie odpowiedzialni za efekty, jakie przynosi nasza firma.

Wiele osób w ostatnim czasie decyduje się na wybór wolnych zawodów, jest tak między innymi w przypadku programistów i dla nich umowa B2B będzie świetnym rozwiązaniem. Jednocześnie obowiązkowo należy pamiętać, że omawiana forma niesie ze sobą pewne zagrożenia.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też

Budowanie marki w internecie – skuteczne strategie

Budowanie marki w internecie – skuteczne strategie

Jak zwiększyć efektywność działu HR?

Jak zwiększyć efektywność działu HR?

Jak wyjazdy firmowe mogą wpłynąć na employer branding?

Jak wyjazdy firmowe mogą wpłynąć na employer branding?

Dlaczego warto zlecić obsługę klienta firmie zewnętrznej?

Dlaczego warto zlecić obsługę klienta firmie zewnętrznej?

Social Media – od czego zacząć?

Social Media – od czego zacząć?

Outsourcing działań PR-owych – zalety

Outsourcing działań PR-owych – zalety

aa